شبکه های اجتماعی

انرژی خورشید چگونه دردوربین مداربسته کارمیکنند؟

  • 19 اسفند 1396
  • 7114
  • 0

به نام خدا

مزیت های استفاده از نورخورشیددرتامین برق دوربین های مداربسته.

باتوجه به اینکه دوربین های مداربسته مصرف کمی دارند،درجاهای که احتمال برق رسانی به دوربین خیلی کم باشدبهترین گزینه برای تامین برق آنها پنل خورشیدی میباشد.ازاین سیستم میتوان درجادها که احتمال برق رسانی به دوربین محدود است استفاده نمود.

اگردرمسیرراهها دقت کرده باشید که دوربین نصب شده باشد.دربالای آن یک صفحه خورشیدی برای تامین برق آن زده شده است،که برق دوربین از طریق پنل خورشیدی تامیین میشود.

 

چگونه میتوان انرژی خورشیدرا به برق تبدیل کرد؟؟

نورخورشیدبه طورمستقیم ویاغیرمستقیم قادراست به دیگر اشکال انرژی مانندگرما ویا الکتریسیته تبدیل شود.برای تبدیل انرژی خورشیدبه برق میتوان از اثرفتوولتایک بااستفاده از سلولهای خورشیدی استفاده کرد.

 

استفاده از فتوولتایک چه مزیتهای دارد؟؟

1-منبع انرژی خورشیدوسیع ونامحدود

2-هزینه کارکردن با آن پایین است

3-قسمتهای قابل حرکت ندارد.

4-نصب آن بسیارآسان است.

 

نکاتی درموردسیستم خورشیدی:

شیشه ای که روی سلول به کارمیرود،وظیفه جذب وبازتاب نوررا برعهده دارد.جنس های متفاوتی دارند که باتوجه به منطقه جغرافیای میتوان استفاده کرد.پنلی که برای ایران چون آفتاب شدیدی دارد باپنلی که درکشوری دیگر مثلا دراروپا به کارمیرودبسیارمتفاوت است.

 

برای راه اندازی یک سیستم خورشیدی به چه قطعاتی نیاز است؟

1-پنل خورشیدی

2-شارژکنترل

3-باطری

4-اینورتر

 

1-تشکیل صفحات خورشیدی

صفحات خورشیدی از کنار هم قرارگرفتن سلول های خورشیدی به وجودمی آیند.که جنس آنها از نیمه هادی ها بوده وبرای تبدیل انرژی خورشید به لاکتریسیته به کار میرود.

میزان انرژی تولیدی این صفحات بستگی به اندازه وچگونگی ساخت آن دارد.وهمچنین برای انرژی بیشتر میتوان صفحات بیشتری درکنارهم قرارداد وتوان برق بیشتری تامین کرد.

2-شارژکنترل

شارژکنترلر یک مبدلacبهdcاست که برای بهینه سازی باطری به کارمیرودوهمچنین افزایش طول عمر باطری.

کنترلروظایف زیر را انجام میدهد:

ولتاژباطری را بررسی میکند وهرگاه ولتاژزیادازحد بالارفت جریان شارژ راقطع میکند.

بیشتر کنترلها وقتی ولتاژ به حدتعین شده ای میرسد به راحتی بازمیشودوجریان میان باطری وپنل را محدودمیکندوهنگامی که دوباره ولتاژباطری پایین بیایددوباره به مدارباز میگردد.

کنترلر همچنین از جریان برگشتی درشب جلوگیری میکند .جریان برگشتی ،مقدارجریانی است که هنگام شب درجهت معکوس از پنل میگذردوباطری را تخلیه میکند.

3-باطری

باطری انرژی الکتریکی رابه صورت شیمیای در خود ذخیره میکند.درسامانه های فتوولتاییک باتری ها وظیفه پشتیبانی درطول شب ودر روزهای ابری را به عهده دارند.یک باطری ذخیره کننده می تواند یک منبع نسبتا ثابت برای تولید توان برق میباشد.

4-اینورتر

از اینورتر برای تبدیل برقdcبهacاستفاده میشود.درصورتی که فقط نیاز به برق dcباشد ازاینورتر استفاده نمیشودوبرق را میتوان از باطری تامین کرد.

نحوه نصب وتنظیم پنل خورشیدی

تعین زاویه:برای گرفتن زاویه دقیق باید این را درنظر گرفت که هر منطقه از نظرزاویه نصب با هم متفاوت هستند،امادرایران بیشترین سلولها به سمت جنوب بااختلاف 5تا10درجه غربی ویا به طرف شرق قابل نصب میباشند،همینطور زاویه سلول نسبت به افق که از 30 درجه تا 45 درجه می باشد. بهترین تنظیم درزمان اوج تابش باشد، به این شکل کافی است یک مولتی متر را درحالت تست 10قرار دهید و2سیم به سلول متصل کنید،با تغیر زاویه بیشترین آمپر را پیدا کرده وسلول را در همان حالت تنطیم کنید.

انرژی خورشید چگونه دردوربین مداربسته کارمیکنند؟

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 2

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh